Nebioğlu İlköğretim Okulu Öğrencileri Başkanımızla  Röportaj Yaptı

Nebioğlu İlköğretim Okulu öğrencileri Başkanın makam odasına gelerek röportaj yaptı.Belediye ve hizmetleri hakkında bilgiler alan öğrenciler Başkanımız Ertan AYDOĞAN tarafından ikram edilen çikolataları yedikten sonra  teşekkürle uğurlandı.14/05/2010

Başkanımıza Sorulan Sorular

1-Bu göreve nasıl geldiniz ?

1989 yılında Nebioğlu muhtarlığına aday oldum.10 yıl muhtarlık yaptım. Bu dönem içerisinde Terziler,Karaevliçavuş,Karaevligeriş ve Nebioğlu Köyleri bir araya gelerek 1997 yılında Nebioğlu Belediyesini kurduk.1999 yılında yapılan yerel seçimlerle Belediye Başkanı adayı oldum.İlk seçimlerde kaybettim.2004 yılında yeniden aday oldum. O günden beridir Belediye Başkanıyım.

2-Buradaki göreviniz hakkında kısa bir bilgi verir mi siniz ?

Belediye başkanın temel görevi planlı bir kent yaratarak o bölgenin sağlıklı bir şekilde yaşanabilir bir seviyeye çıkarmaktır. Bu nedenle  Belediye Kanununda gelirleriyle, su ,kanalizasyon,çevre temizliği,yerleşim alanlarına Park bahçe oyun sahası gibi hizmetleri yaparak,halkın her türlü sorunlarına çare bulmaktır.

3- Belediyede hangi birimler bulunur?

Belediyemizde Muhasebe,Yazı İşleri,Fen İşleri,Zabıta ve Tahsilat Servisi (Emlak ve Su İşleri)bulunur .

4-Belediye Meclisinin görev yetkileri nelerdir?

Nebioğlu Belediyesinin 9 adet meclis üyesi vardır. Temel olarak Belediyenin gelir tarifini,Belediye Gelir ve Gider Bütçesini,İmarla ilgili konuları görüşerek karara bağlar.

5-Belediyenize toplam kaç kişi çalışıyor

Memurlarla birlikte toplam 15 kişi çalışıyor.

6-Belediyemiz hangi hizmetleri gerçekleştiriyor?

Belediyemiz  Su,Çevre temizliği,yol ,kanalizasyon,oyun parkları Basketbol sahası ve elimizdeki bulunan itfaiye aracı ile yangın söndürme,Cenaze nakil aracı ile cenaze nakli  ve çevre düzenlemesi gibi hizmetler gibi hizmetler veriyor.

7-Belediye hizmetleri gerçekleştirebilmek için kullanılan mali kaynaklar nelerdir?

Nebioğlu Belediyesi olarak bugüne kadar  İller Bankasından kişi başına her aya gönderilen para ve inşaat yapımında alınan ruhsat harçları,içme suyu gelirleri,ilan reklam vergileri,emlak vergisi ,çevre temizlik vergisi,nikah ücreti,işgaliye gelirleri vb gelirlerimiz vardır. Belediyemiz sınırları geniş olduğundan 2437 adet olan belde nüfusumuza hizmet vermekte güçlük çekmekteyiz.

8-Yapmak isteyip de yapamadığınız projeleriniz var mı? varsa nelerdir?

Kapalı pazar yeri,Halı Saha ,Futbol Sahası,Çok Programlı Lise,Sağlık Ocağı, yapmak istiyorum. Gelir durumumuz yeterli olmadığından henüz bu hizmetleri yerine getiremedim.

9-Belediyemiz biz çocuklara yönelik hangi faaliyetlerde bulunur?

Her mahallemize çocuk parkı yaparak etrafının düzenlenmesi,futbol,voleybol sahaları açılarak sağlıklı koşullarda oyun oynanması,okullarda eğitim seviyesinin yükseltilmesi

10- İlçemizde diğer yerel yöneticiler kimlerdir?

İlçemizde Filyos Belediyesi Ömer ÜNAL, Saltukova Belediyesi Adil DÜZLÜ,Karapınar Belediyesi Ercan KINAÇ,Perşembe Belediyesi Rasim MİYANYEDİ ve Nebioğlu Belediyesi Ertan AYDOĞAN  olmak üzere 5 Adet Belde Belediye başkanı vardır.

11-Beldemizde  kaç muhtarlık var ?

Beldemizde 4 Adet Mahalle bulunduğundan 4 Adet Mahalle  Muhtarı vardır. Karaevligeriş,Terziler,Yeşilyurt ve Yenipazar Mahalle muhtarları

12-Belediye başkanı olmanın zorlukları nelerdir?

Belde Belediye başkanı olmak gerçekten çok zor.Nüfusumuz Beldenin yüzölçümüne göre çok düşük ve yetersiz kaldığından Belediye gelirleri de çok düşüktür.Bu nedenle  hizmet vermekte sıkıntılı dönemler geçirmekteyiz.

13-Bu zorluklara rağmen belediye başkanı olmaktan mutlu musunuz?

20 yıldır halkımıza hizmet vermek için çalıştım.Bölgemize dışarıdan gelenlerin alkışlayacağı,içeride yaşayanlarında gurur duyacağı bir kent haline getirmek için emek verdim.mücadele ettim. Tüm zorluklara rağmen gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak bana onur vermektedir.

14-İleride bende belediye başkanı olmak istesem bana neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle eğitim durumunuzu en ileri noktada tamamlamak zorundasınız.Herkese eşit bir şekilde adil ve adaletli olmalısınız. Hiç kimseyi küçümsemeden dinlemeli sorunlarına çözüm bulmaya çalışmalısınız.Halktan korkmadan halkın içinde olmalısınız.